منو اصلی
تبلیغات
اطلاعات تماس

ساختمان شماره 1:

ايلام - بلوار جنوبي امام(ره) - اداره كل راه و شهرسازي استان ايلام- كدپستي98415-69318

تلفن 3-08433338001

ساختمان شماره 2:

ايلام - خيابان آيت اله حيدري - اداره كل راه و شهرسازي استان ايلام  چاپ        ارسال به دوست

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام تشریح کرد:

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام با اشاره به پیشرفت ۴۵ درصدی پروژه چهارخطه ایلام – صالح‌آباد – مهران از افتتاح ۱۲ کیلومتر از این محور درهفته دولت خبر داد و گفت: ۲۴۰ هکتار سکونتگاه غیررسمی دراستان داریم که بهسازی این مناطق همچنین تکمیل پروژه‌های مسکن مهر که به پیشرفت ۹۵ درصدی رسیده‌اند از اولویت برنامه‌های این اداره‌کل است.

سید کمال‌الدین میرجعفریان، مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام درگفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در تبیین اقدامات و برنامه‌های این اداره‌کل درحوزه‌های مختلف عنوان کرد: احداث چهارخطه ایلام – صالح‌آباد – مهران به طول ۸۵ کیلومتر ۴۵ درصد پیشرفت کرده و تاکنون ۵۷ میلیارد تومان برای آن هزنیه شده است. هفته دولت ۱۲ کیلومتر از این پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.

میرجعفریان افزود: احداث بزرگراه دهلران – اندیمشک به طول ۱۲ کیلومتر نیز ۴۰ درصد پیشرفت فيزيكي دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام گفت: بهسازی راه اصلی دره‌شهر – آبدانان شامل احداث تونل کبیرکوه به طول ۵.۵ کیلومتر و ۱۸ کیلومتر راه اصلی ۵۰ درصد پیشرفت کرده و اعتبار هزینه شده برای آن تاکنون ۳۸ میلیارد تومان بوده است. احداث پل ماژین به طول ۱۰۵ متر و احداث پل پشته ماژین به طول ۴۵ متر به اتمام رسیده و احداث راه قاضی‌خان به بدره به طول ۱۳ کیلومتر ۱۲ درصد پیشرفت کرده و تاکنون برای آن ۱۱ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

وی افزود: تکمیل پل خریزان به طول ۴۵ متر ۱۰ درصد پیشرفت کرده و اجرای راه اصلی بگرازان به طول پنج کیلومتر نیز با صرف سه میلیارد تومان ۶۵ درصد رشد کرده است.

میرجعفریان همچنین به اجرای دو پروژه بیمارستانی توسط اداره‌کل راه و شهرسازی ایلام نیز اشاره کرد و گفت: احداث بیمارستان ۳۶۱ تختخوابی ایلام با زیربنای ۳۵ هزار و ۱۲۰ متر مربع ۴۳ درصد پیشرفت کرده و ۳۷.۳ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است. همچنین ساخت بیمارستان ۳۷۲ تختخوابی استان با زیربنای ۳۲هزار و ۵۶۵ متر مربع ۴۷ درصد پیشرفت کرده است.

افتتاح حدود ۱۵ هزار واحد مسکن مهر در ایلام

وی در اشاره به مسکن مهر استان ادامه داد: حدود ۹۵ درصد از پروژه‌های مسکن مهر استان در مرحله تکمیل است اما حدود هزار و ۷۰۰ واحد بدون متقاضی هم در دهلران وجود دارد که باید وضعیت آنها مشخص شود.

میرجعفریان توضیح داد: درمجموع ۱۸ هزار و ۱۳۳ واحد مسکن مهر دران استان درحال ساخت داشته‌ایم که ۱۱ هازر و ۷۱۳ واحد درشهرهای باجمعیت بالای ۲۵ هزار نفر، ۴۷۶۲ واحد درهشرهای زیر ۲۵ هزار نفر و ۱۶۵۸ واحد دربافت ناکارآمد بوده است.

وی تصریح کرد: از ۱۱ هزار و ۷۱۳ واحد بالای ۲۵ هزار نفر، ۸۹۴۱ واحد افتتاح شده و ۲۷۷۲ واحد باقی‌مانده و از ۴۷۶۲ واحد درشهرهای زیر ۲۵ هزار نفر ۴۳۰۰ واحد افتتاح شده و ۴۶۲ وحد مانده و تمام واحدهای بافت ناکارآمد تحویل دشه است.

میرجعفریان افزود: درمجموع از ۱۸ هزار و ۱۳۳ واحد ۱۴ هزار و ۸۹۹ واحد افتتاح شده و ۳۲۳۴ واحد باقی مانده که تا پایان امسال تکمیل و تحویل خواهند شد.

انطباق محلات هدف بازآفرینی شهری ایلام با مسیل‌ها

مدیرکل راه و شهرسازی ایلام از شناسایی ۷۲۴هکتار بافت ناکارآمد و۲۴۰ هکتار سکونتگاه غیررسمی مصوب در استان ایلام خبر داد و گفت: عمده مهاجرت از خارج استان به حاشیه شهرهای ایلام از روستاها توسط شاغلان بخش کشاورزی رخ داده که برای اشتغال، دسترسی به خدمات و تحصیل مهاجرت کرده‌اند و درون استان نیز جنگ و عدم توجه به زیرساخت‌های روستاها عوامل اصلی مهاجرت بوده است.

وی مساحت استان ایلام را ۲۰ هزار و ۱۳۸ کیلومتر یعنی معادل ۱.۲ درصد مساحت کشور اعلام کرد و گفت: جمعیت شهری استان بیش از ۳۵۶ هزار نفر و جمعیت روستانشین نیز حدود ۱۹۹ هزار نفر است و از حرفه‌مندان استان ۲۶.۲ درصد شاغل بخش کشاورزی، ۲۸.۱ درصد شاغل بخش صنعت و ۴۵.۷ درصد شاغل بخش خدمات هستند.

میرجعفریان به معکوس شدن نرخ رشد جمعیت استان ایلام درسال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: سال ۴۵ حدود ۱۳ درصد اهالی این استان شهرنشین بودند که اکنون به ۶۴ درصد رسیده است. این تغییر نرخ رشد جمعیت در ایجاد سکونتگاه‌های غیررسمی در حاشیه شهرها تاثیر مستقیم داشته که باید مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام گفت: عمده مهاجرت از خارج استان به حاشیه شهرهای ایلام از روستاها توسط شاغلان بخش کشاورزی رخ داده که برای اشتغال، دسترسی به خدمات و تحصیل مهاجرت کرده‌اند و درون استان نیز جنگ و عدم توجه به زیرساخت‌های روستاها عوامل اصلی مهاجرت بوده است.

وی به بیان ظرفیت‌های خاص استان ایلام پرداخت و عنوان کرد: استان ایلام دارای طولانی‌ترین مرز با کشور عراق است و به دلیل تردد بیش از ۷۰ درصد زوار دروازه عتبات عالیات محسوب می‌شود به طوری که در اربعین امسال دو میلیون و ۷۳۲ هزار نفر از زوار از مرز مهران تردد کردند. همچنین دارای ظرفیت بالای توریسم و منابع طبیعی است.

میرجعفریان همچنین گفت: از جمله چالش‌های منابع و مخاطرات طبیعی در استان ایلام می‌توان به کاهش جنگل‌ها به صورت سالیانه به میزان یک درصد، مراجعه به بیمارستان به علت ریزگرد، تخریب کالبد شهرها، مهاجرت روستاییان، بیکاری کشاورزان و کمبود آب شیرین اشاره کرد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام با اشاره به منطبق بودن محلات هدف بازآفرینی شهری ایلام با مسیل‌ها عنوان کرد: هفت جلسه ستاد بازآفرینی استان با ۴۰ مصوبه برگزار شده است. از جمله این مصوبات می‌توان به تامین انشعابات مرکز بهداشتی بان‌بور و سبزی‌آباد و احداث مرکز محله و سالن ورزشی بان‌برز، برگزاری همایش‌ها و نشست‌های تخصصی، فعال‌سازی کارگروه‌های ذیل ستاد بازآفرینی اشاره کرد. همچنین از جمله پروژه‌های مشترک شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در محلات هدف می‌توان به احداث پارک ۷ تیر محله بان‌بور، درمانگاه محله سبزی آباد، درمانگاه بان‌بور و سالن ورزشی بان‌برز اشاره کرد.

میرجعفریان افزود: برای پیشگیری از گسترش حاشیه‌نشینی باید ضمن آموزش و رفع علل مهاجرت از مبدا کمربند سبز را در حاشیه شهرهای ایلام راه‌اندازی کرد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام تاکید کرد: عواملی چون توانمندسازی روستاها و روستاییان، تهیه طرح‌های بازآفرینی، اجرای کمربند سبز، ساماندهی مبادی و مراکز اصلی شهر ایلام، توریسم درمانی، اختصاص اعتبار برای زنان سرپرست خانوار در محلات هدف، حمایت زا سازمان‌های مردم‌نهاد، بهسازی مسیل‌ها، تهیه طرح جامع مبارزه با ریزگردها، اجرای طرح مدیریت یکپارچه آبخیزداری، پرداخت یارانه تسهیلات به متقاضیان نوسازی، پرداخت مطالبات شهرداری‌ها در خصوص تخفیفات اعمال شده، اختصاص ردیف ویژه برای تکمیل کمربندی‌های شهر، تعیین تکلیف وضعیت مالکیت محدوده‌های هدف و تهیه طرح‌ جامع حمل و نقل برای توسعه محورهای مواصلاتی استان، تهیه سند اجتماعی و فرهنگی محلات هدف و اختصاص ردیف ویژه برای بازگشایی معابر محلات هدف شهر ایلام در بهبود شرایط فعلی موثر است.


١٠:٣٤ - سه شنبه ١٣ تير ١٣٩٦    /    شماره : ١٤٤٤    /    تعداد نمایش : ٢٣٩خروج
خدمات الكترونيك

سيستم ها
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 380798
 بازدید امروز : 53
 کل بازدید : 1184098
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/2500
تمامي حقوق اين سايت متعلق به اداره كل راه و شهرسازي استان ايلام مي باشد.